Svenska statsministrar från 1876


Louise de Geer

1818-1896
Statsminister mars 1876 - april 1880
(4 år och 1 månad)

Även:
Justitiestatsminister 1858-1870
Justitieminister 1876-1879

oberoende liberal

Arvid Posse

1820-1901
Statsminister april 1880 - juni 1883
(drygt 3 år och 1 månad)

Även:
Justitiestatsminister 1840
Justitiestatsminister 1846-1848
Finansminister 1880-1881

Lantmannapartiet

Carl Johan Thyselius

1811-1891
Statsminister juni 1883 - maj 1884
(11 månader)

Även:
Ecklesiastikminister 1860-1863
Civilminister 1875-1880 och 1883

oberoende konservativ

Robert Themptander

1844-1897
Statsminister maj 1884 - februari 1888
(drygt 3 år och 8 månader)

Även:
Finansminister 1881-1886

oberoende liberal

Gillis Bildt

1820-1894
Statsminister februari 1888 - oktober 1889
(1 år och 8 månader)

oberoende konservativ

Gustaf Åkerhielm

1833-1900
Statsminister 1889-1891
(1 år och 9 månader)

Även:
Finansminister 1874-1875
Utrikesminister 1889

protektionistiska majoritetsparti

Erik Gustaf Boström

1842-1907
Statsminister 1891-1900
(9 år och 2 månader)

Även:
Finansminister 1894-1895

lantmannapartiet

Fredrik von Otter

1833-1910
Statsminister 1900-1902
(1 år och 10 mån)

Även:
Sjöfartsminister 1874-1880

oberoende konservativ

Erik Gustaf Boström

1842-1907
Statsminister 1902-1905
(2 år och 9 månader)
Med föregående period var Boström sammanlagt statsminister i 11 år och 11 månader.

Även:
Finansminister 1894-1895

lantmannapartiet

Johan Ramstedt

1852-1935
Statsminister april - augusti 1905
(3 ˝ månad)

oberoende konservativ

Christian Lundeberg

1842-1911
Statsminister augusti - november 1905
(drygt 3 månader)

protektionistiska majoritetsparti

Karl Staaff

1860-1915
Statsminister november 1905 - maj 1906
(6 ˝ månad)

Även:
Justitieminister 1905-1906
Liberala samlingspartiets partiledare 1907-1915

liberala samlingspartiet

Arvid Lindman

1862-1936
Statsminister maj 1906 - oktober 1911
1:a perioden (5 år 5 månader)

Även:
Sjöminister 1905
Krigsminister 1907
Allmänna valmansförbundets partiledare 1912-1917
Utrikesminister 1917
Allmänna valmansförbundets partiledare 1917-1935

allmänna valmansförbundet (moderata samlingspartiet)

Karl Staaff

1860-1915
Statsminister oktober 1911 - februari 1914
(2 år och 3 månader)

Även:
Justitieminister 1905-1906
Liberala samlingspartiets partiledare 1907-1915

liberala samlingspartiet

Hjalmar Hammarskjöld

1862-1953
Statsminister februari 1914 - mars 1917
(3 år och 1 månad)

Även:
Justitieminister 1901-1902
Ecklesiastikminister 1905-1905

oberoende konservativ

Carl Swartz

1858-1926
Statsminister mars - oktober 1917
(7 månader)

Även:
Finansminister 1906–1911

nationella partiet

Nils Edén

1871-1945
Statsminister oktober 1917 - mars 1920
(2 år och 4 månader)

liberala samlingspartiet

Hjalmar Branting

1860-1925
Statsminister mars - oktober 1920
(7 ˝ månad)

Även:
Socialdemokraternas partiledare 1907-1925
Finansminister 1917-1918
Utrikesminister 1921-1923

socialdemokraterna

Louis De Geer d.y.

1854-1935
Statsminister oktober 1920 - februari 1921
(4 månader)

oberoende liberal

Oscar von Sydow

1873-1936
Statsminister februari 1921 - oktober 1921
(drygt 7 månader)

Även:
Civilminister 1914-1917
Riksmarskalk 1934-1936

oberoende konservativ

Hjalmar Branting

1860-1925
Statsminister oktober 1921 - april 1923
2:a perioden (1 ˝ år)

Även:
Socialdemokraternas partiledare 1907-1925
Finansminister 1917-1918
Utrikesminister 1921-1923

socialdemokraterna

Ernst Trygger

1857-1943
Statsminister april 1923 - oktober 1924
(1 ˝ år)

Även:
Utrikesminister 1928-1930

nationella partiet

Hjalmar Branting

1860-1925
Statsminister oktober 1924 - januari 1925
3:e perioden (3 ˝ månad)

Även:
Socialdemokraternas partiledare 1907-1925
Finansminister 1917-1918
Utrikesminister 1921-1923

socialdemokraterna

Rickard Sandler

1884-1964
Statsminister januari 1925 - juni 1926
(1 år 4 månader)

Även:
Finansminister 1920
Utrikesminister 1932- juni 1936
Utrikesminister september 1936- 1939

socialdemokraterna

Carl Gustaf Ekman

1872-1945
Statsminister juni 1926 - oktober 1928
1:a perioden (2 år och 3 månader)

Även:
Frisinnade folkpartiets partiledare 1924-1932
Finansminister 1926

frisinnade folkpartiet

Arvid Lindman

1862-1936
Statsminister oktober 1928 - juni 1930
2:a perioden (1 år och 8 månader)

Även:
Sjöminister 1905
Krigsminister 1907
Allmänna valmansförbundets partiledare 1912-1917
Utrikesminister 1917
Allmänna valmansförbundets partiledare 1917-1935

allmänna valmansförbundet (moderata samlingspartiet)

Carl Gustaf Ekman

1872-1945
Statsminister juni 1930 - augusti 1932
2:a perioden (2 år och 2 månader)

Även:
Frisinnade folkpartiets partiledare 1924-1932
Finansminister 1926

frisinnade folkpartiet

Felix Hamrin

1875-1937
Statsminister augusti 1932 - september 1932
(1 månad 18 dagar)

Även:
Finansminister 1930-1932

frisinnade folkpartiet

Per Albin Hansson

1885-1946
Statsminister september 1932 - juni 1936
1:a perioden (3 år 9 månader)

Även:
Krigsminister 1920
Försvarsminister 1920, 1921-1923 och 1924-1926
Socialdemokraternas partiledare 1925-1946

socialdemokraterna

Axel Pehrsson

Bramstorp
1883-1954
Statsminister juni - september 1936
(drygt 3 månader)

Även:
Bondeförbundets partiledare 1934-1949
Jordbruksminister 1936-1945

bondeförbundet

Per Albin Hansson

1885-1946
Statsminister september 1936 - oktober 1946
2:a perioden (10 år)
Statsminister under 2:a världskriget

Även:
Krigsminister 1920
Försvarsminister 1920, 1921-1923 och 1924-1926
Socialdemokraternas partiledare 1925-1946

socialdemokraterna

Östen Undén

1886-1974
Tillförordnad statsminister 6-11 oktober 1946
(5 dagar)

Även:
Justitieminister mars-juni 1920
Utrikesminister 1924-1926
Juristkonsult 1932-1936
Utrikesminister 1945-1962

socialdemokraterna

Tage Erlander

1901-1985
Statsminister oktober 1946 - oktober 1969
(23 år)

Även:
Ecklesiastikminister 1945-1946
Socialdemokraternas partiledare 1946-1969

socialdemokraterna

Olof Palme

1927-1986
Statsminister oktober 1969 - oktober 1976
1:a perioden (7 år)

Även:
Kommunikationsminister 1965-1967
Ecklesiastikminister 1967-1968
Utbildningsminister 1968-1969
Socialdemokraternas partiledare 1969-1986

socialdemokraterna

Thorbjörn Fälldin

1926-
Statsminister oktober 1976 - oktober 1978
1:a perioden (2 år)

Även:
Centerpartiets ordförande 1971-1985

centerpartiet

Ola Ullsten

1931-
Statsminister oktober 1978 - oktober 1979
(1 år)

Även:
Ordförande för folkpartiets ungdomsförbund 1962-1964
Folkpartiet liberalernas partiledare 1978-1983
Biträdande utrikesminister 1977-1978
Biståndsminister samt invandrarminister 1976-1978
Vice statsminister 1978 samt 1980-1982
Utrikesminister 1979-1982

folkpartiet

Thorbjörn Fälldin

1926-
Statsminister oktober 1979 - oktober 1982
2:a perioden (3 år)

Även:
Centerpartiets ordförande 1971-1985

centerpartiet

Olof Palme

1927-1986
Statsminister oktober 1982 - februari 1986
2:a perioden (3 ˝ år)

Även:
Kommunikationsminister 1965-1967
Ecklesiastikminister 1967-1968
Utbildningsminister 1968-1969
Socialdemokraternas partiledare 1969-1986

socialdemokraterna

Ingvar Carlsson

1934-
Statsminister mars 1986 - oktober 1991
1:a perioden (5 år och 7 månader)

Även:
SSU:s förbundsordförande 1961-1967
Utbildningsminister 1969-1973
Bostadsminister 1973-1976
Vice statsminister 1982-1986
Miljöminister 1985-1986
Socialdemokraternas partiledare 1986-1996

socialdemokraterna

Carl Bildt

1949-
Statsminister oktober 1991 - oktober 1994
(3 år)

Även:
Fria moderata studentförbundets förbundsordf. 1973-1974
Moderaternas partiledare 1986-1999
Utrikesminister 2006-

moderata samlingspartiet

Ingvar Carlsson

1934-
Statsminister oktober 1994 - mars 1996
2:a perioden (1 ˝ år)

Även:
SSU:s förbundsordförande 1961-1967
Utbildningsminister 1969-1973
Bostadsminister 1973-1976
Vice statsminister 1982-1986
Miljöminister 1985-1986
Cocialdemokraternas partiledare 1986-1996

socialdemokraterna

Göran Persson

1949-
Statsminister mars 1996 - oktober 2006
(10 ˝ år)

Även:
Skolminister 1989-1991
Jordbruksutskottets ordförande 1991-1992
Finansutskottets vice ordförande 1993-1994
Finansminister 1994-1996
Socialdemokraternas partiledare 1996-2007

socialdemokraterna

Fredrik Reinfeldt

1965-
Statsminister oktober 2006 - 2014

Även:
Moderata ungdomsförbundet ordförande 1992-1995
Justitieutskottets ordförande 2001-2002
Finansutskottets vice ordförande 2002-2003
Moderata samlingspartiets ordförande 2003-

moderata samlingspartiet

Stefan Löfven

1957-
Statsminister oktober 2014 -

Även:
Socialdemokraternas partiledare 2012-