Albertus Pictor
Levde: | ca 1440-1509 (ca 69 år) |
Titel: | Konstnär, målare |
Epok/stil: | Kyrkomålare |
Biografi
Albertus Pictor, också känd som Albrekt (Albert) målare eller 'pärlstickare' föddes, troligen i Tyskland mellan åren 1440-1450.
Föräldrar okända.
Pärlstickare
I offentliga handlingar kallas Albertus för 'Pärlstickare', alltså en hantverkare som broderade med pärlor, silver och guld, dock har inga sådana broderier av honom hittats. Albertus är emellertid känd för sitt arbete som kyrkomålare, han dekorerade kyrkornas väggar, murar, valv och tak med bibliska figurer och ornament. Han målade sammanhängande berättelser som är kronologiskt ordnade.
Familj
Man vet att Albertus gifte sig 1473 med 'Johan Målares änka', vad hustrun hette eller om de hade några barn är inte känt. Giftermålet ledde till att Albertus blev ledare för en stor målarverkstad och enligt Stockholms stadsböcker ägde han ett hus vid Stadssmedjegatan (nuvarande Västerlånggatan) i Stockholm åren 1481, 1482 och 1501–1508. Han betalade också mer i skatt än de andra som arbetade med samma sak vilket kan betyda att han hade en mer framskjuten ställning. Möjligen var det efter han gifte sig till målarverkstaden som han själv började måla, eftersom han tidigare kallats för pärlstickare.
Självporträtt
Den enda signerade självporträttet av Albertus finns i Lids kyrka i Södermanland. Den är signerad och den latinska texten kan översättas med ungefär 'Minns mig, Albertus, denna kyrkas målare'. Pictors storhetstid var på 1480 men mot slutet av sitt liv överlät han mycket av arbetet till sina gesäller.
Albertus Pictor gick bort i Stockholm 1509.
Kuriosa
Efter Albertus bortgång och efter reformationen som startade i slutet av 1520-talet (då den katolska kyrkan omvandlades till den evangeliska-lutherska kyrkan) målades väggarna över i kyrkorna. Därmed försvann de dramatiska och färggranna bibliska händelser som fanns målade på väggarna och för det vanliga folket som varken kunde läsa eller skriva, måste det ha varit riktigt tråkigt.
Verk/kyrkomålningar |
Almunge kyrka, Uppland |
Bälinge kyrka, Uppland |
Dingtuna kyrka, Västmanland 1470-talelt |
Eds kyrka, Uppland 1487 |
Floda kyrka, Södermanland 1487 |
Husby-Sjutolft kyrka, Uppland |
Härkeberga kyrka, Uppland |
Härnevi kyrka, Uppland 1480-talet |
Kalmar kyrka, Uppland 1485 |
Kumla kyrka, Västmanland 1482 |
Kungs-Husby kyrka, Uppland |
Lagga kyrka, Uppland |
Lids kyrka, Södermanland (självporträtt) |
Odensala kyrka, Uppland |
Sala kyrka, Västmanland |
Själakoret i Stockholm storkyrka |
Söderby kyrka, Uppland |
Täby kyrka, Uppland |
Vänge kyrka, Uppland |
Yttergrans kyrka, Uppland |


1446 Lidköping får stadsprivilegier
1448 Karl Knutsson blir kung i Sverige
1455-1485 Rosornas krig rasar i England
1455 Gutenbergs Bibel börjar tryckas
1456 Universitetet i Greifswald grundas
1457 Karl Knutsson avsätts som kung
1462 Tumskruven nämns 1:a gången (sv)
1464 K Knutsson blir åter svensk kung
1465 Karl Knutsson avsäger sig kronan
1467 K Knutsson blir åter svensk kung
1471 Slaget vid Brunkeberg
1477 Uppsala universitet grundas
1483 Sveriges första tryckta bok
1484 Sverige drabbas av pesten
1492 Columbus seglar till Amerika
1497 Kristina blir svensk drottning
1501 Sten Sture blir riksföreståndare
1504 Svante Nilsson blir riksföreståndare
1503-1506 da Vinci målar Mona Lisa
1506 Christopher Columbus dör
1508 En pestepidemi drar över Finland
• Svenska män och kvinnor (Bonniers förlag)
• Berömda svenskar från tolv sekler (Sahlberg)
Hemsidor:
» riksarkivet.se
Bilder:
• Klicka på bilderna för att se källa

