Frankrikes regenter

Här listas franska kungar, kejsare och presidenter från och med 1498 och framåt. Roterar du mobilen i horisontellt läge så ser du även porträtten.

Huset Valois

Ludvig XII (1462-1515)

Ämbete/period:
Kung 1498-1515 (Louis XII)

Äktenskap:
1) Jeanne av Valois (1476)
2) Anne av Bretagne (1499)
3) Maria Tudor (1514)


Frans I (1494-1547)

Ämbete/period:
Kung 1515-1547 (François I)

Äktenskap:
1) Claude av Valois-Orléans (1514)
2) Elénore av Österrike (1530)


Henrik II (1519-1559)

Ämbete/period:
Kung 1547-1559 (Henri II)

Äktenskap:
Katarina av Medici (1533)


Frans II (1544-1560)

Ämbete/period:
Kung 1559-1560 (François II)

Äktenskap:
Maria I (1558)


Karl IX (1550-1574)

Ämbete/period:
Kung 1560-1574 (Charles IX)

Äktenskap:
Elisabeth av Österrike (1570)


Henrik III (1551-1589)

Ämbete/period:
Kung 1574-1589 (Henri III)

Äktenskap:
Louise av Lorraine (1575)

Huset Bourbon

Henrik IV (1553-1610)

Ämbete/period:
Kung 1589-1610 (Henri IV)

Äktenskap:
1) Marguerite av Valois (1572)
2) Maria av Medici (1600)


Ludvig XIII (1601-1643)

Ämbete/period:
Kung 1610-1643 (Louis XIII)

Äktenskap:
Anne av Österrike (1615)


Ludvig XIV (1638-1715)

Ämbete/period:
Kung 1643-1715 (Solkungen)

Äktenskap:
1) Maria Theresa av Österrike (1660)
2) Françoise d´Aubigné (efter 1683)


Ludvig XV (1710-1774)

Ämbete/period:
Kung 1715-1774 (Louis XV)

Äktenskap:
Marie Leszczynska (1725)


Ludvig XVI (1754-1793)

Ämbete/period:
Kung 1774-1792 (Louis XVI)

Äktenskap:
Marie Antoinette (1770)

Franska revolutionen
Franska revolutionen inleddes med stormningen av Bastiljen den 14 juli 1789 och avslutades när Napoleons tog makten i november 1799. Läs mer om franska revolutionen
1:a franska kejsardömet

Napoleon I (1769-1821)

Ämbete/period:
Kejsare maj 1804 - april 1814

Äktenskap:
1) Joséphine av Beauharnais (1796)
2) Marie Louise av Österrike (1810)

Bourbonska restaurationen

Ludvig XVIII (1755-1824)

Ämbete/period:
Kung april 1814 - mars 1815 (Louis XVIII)

Äktenskap:
Maria Josefina av Savojen (1771)


Maria Josefina
1:a franska kejsardömet
De 111 dagarna som Napoleon tog tillbaka makten ingår i det Första franska kejsardömet

Napoleon I (1769-1821)

Ämbete/period:
Kejsare mars-juni 1815 (111 dagar)

Äktenskap:
1) Joséphine av Beauharnais (1796)
2) Marie Louise av Österrike (1810)


Napoleon II (1811-1832)

Ämbete/period:
Kejsare juni-juli 1815 (15 dagar)
Kallad 'kungen av Rom'

Äktenskap:
Ej gift)

(Ej gift)
Bourbonska restaurationen

Ludvig XVIII (1755-1824)

Ämbete/period:
Kung juli 1815 - sept 1824 (Louis XVIII)

Äktenskap:
Maria Josefina av Savojen (1771)


Maria Josefina

Karl X (1757-1836)

Ämbete/period:
Kung 1824-1830 (Charles X)

Äktenskap:
Maria Teresa av Savojen (1773)


Maria Teresa
Huset Orléans

Ludvig Filip I (1773-1850)

Ämbete/period:
Kung 1830-1848 (Louis Philippe I)
Abdikerade 1848

Äktenskap:
Maria Amalia (1809)


Maria Amalia
2:a franska republiken

Napoleon III (1808-1873)

Ämbete/period:
President 1848-1852

Äktenskap:
Eugénie de Montijo (1853)


Eugénie de Montijo
2:a franska kejsardömet

Napoleon III (1808-1873)

Ämbete/period:
Kejsare 1852-1870

Äktenskap:
Eugénie de Montijo (1853)


Eugénie de Montijo
3:e franska republiken
Louis Jules Trochu (1815-1896)

Ämbete/period:
President sept 1870 - feb 1871 (5 månader)

Parti:
Opolitisk


Adolphe Thiers (1797-1877)

Ämbete/period:
President aug 1871 - maj 1873
Premiärminister mars 1840 - okt 1840

Parti:
Opportunistiska republikerna


Patrice de MacMahon (1808-1893)

Ämbete/period:
President maj 1873 - jan 1879
Marskalk 1859

Parti:
Legitimist


Jules Grévy (1807-1891)

Ämbete/period:
President jan 1879 - dec 1887

Parti:
Opportunistisk republikan


François Sadi Carnot (1837-1894)

Ämbete/period:
President dec 1887 - juni 1894 (mördad)

Parti:
Opportunistisk republikan


Jean Casimir-Périer (1847-1907)

Ämbete/period:
President juni 1894- jan 1895 (sex månader)

Parti:
Opportunistisk republikan


Félix Faure (1841-1899)

Ämbete/period:
President jan 1895 - feb 1899

Parti:
Opportunistisk republikan


Èmile Loubet (1838-1929)

Ämbete/period:
President feb 1899 - feb 1906

Parti:
Opportunistisk republikan


Armand Fallières (1841-1931)

Ämbete/period:
President feb 1906 - feb 1913

Parti:
Opportunistisk republikan


Raymond Poincaré (1860-1934)

Ämbete/period:
President feb 1913 - feb 1920

Parti:
Demokratiska alliansen


Paul Deschanel (1855-1922)

Ämbete/period:
President feb 1920 - sept 1920

Parti:
Demokratiska alliansen


Alexandre Millerand (1859-1943)

Ämbete/period:
President sept 1920 - juni 1924

Parti:
Oberoende


Gaston Doumergue (1863-1937)

Ämbete/period:
President juni 1924 - juni 1931

Parti:
Radikala partiet


Paul Doumer (1857-1932)

Ämbete/period:
President juni 1931 - maj 1932 (mördad)

Parti:
Radikala partiet


Albert Lebrun (1871-1950)

Ämbete/period:
President maj 1932 - juli 1940

Parti:
Demokratiska alliansen

Vichyregimen
Efter republikens fall och etableringen av den samarbetspartistiska franska staten som leddes av marskalk Philippe Pétain var presidentsposten ledig från 11 juli 1940 till 20 augusti 1944.
Philippe Pétain (1856-1951)

Ämbete/period:
Statschef juli 1940 - aug 1944 (ej president)

Parti:
Opolitisk

Provisorisk regering
Charles de Gaulle (1890-1970)

Ämbete/period:
Regeringschef i den provisoriska regeringen 1944-1946
Befälhavare för de Fria franska styrkorna 1940-1944

Parti:
Opolitisk


Félix Gouin (1884-1977)

Ämbete/period:
Regeringschef jan 1946 - juni 1946

Parti:
Opolitisk


Georges Bidault (1899-1983)

Ämbete/period:
Premiärminister okt 1946 - dec 1946

Parti:
Opolitisk


Léon Blum (1872-1950)

Ämbete/period:
Premiärminister dec 1946 - jan 1947

Parti:
Opolitisk

4:e franska republiken
Vincent Auriol (1884-1966)

Ämbete/period:
President jan 1947 - jan 1954

Parti:
Franska sektionen av Arbetarinternationalen


René Coty (1882-1962)

Ämbete/period:
President 1954-1959

Parti:
National Centre of Independents and Peasants

5:e franska republiken
Charles de Gaulle (1890-1970)

Ämbete/period:
President jan 1959 - april 1969
Försvarsminister juni 1958 - jan 1959

Parti:
Union for the New Republic (1959–1967)
Union of Democrats for the Republic (1967–1969)


Georges Pompidou (1911-1974)

Ämbete/period:
President 1969-1974
Premiärminister 1962-1968
Parti:
Union of Democrats for the Republic


Valéry Giscard d'Estaing (1926-)

Ämbete/period:
President 1974-1981

Parti:
Oberoende republikan. Unionen för fransk demokrati


François Mitterrand (1916-1996)

Ämbete/period:
President 1981-1995

Parti:
Socialistiska partiet


Jacques Chirac (1932-2019)

Ämbete/period:
President 1995-2007

Parti:
Samling för Republiken & Folkrörelsunionen (UMP)


Nicolas Sarkozy (1955-)

Ämbete/period:
President 2007-2012

Parti:
Folkrörelseunionen


François Hollande (1954-)

Ämbete/period:
President 2012-2017

Parti:
Socialistiska partiet


Emmanuel Macron (1977-)

Ämbete/period:
President 2017-

Parti:
En Marche!

swishikon Stöd historiesajten! swishikon

Inlagd 2006-11-25 | Uppdaterad 2020-01-11
Källor

Mer historia

swishikon Stöd historiesajten! swishikon